Перелік пам'яток Дніпропетровської області в цілому був сформований у 1970 – 1990-х роках на підставі рішень виконкому обласної ради згідно з вимогами Закону Української РСР «Про охорону і використання пам’яток історії та культури». До переліку пам'яток було включено близько 12 тисяч об’єктів культурної спадщини (враховуючи ті, що входять до складу комплексів).
Згідно з п. 3 прикінцевих положень Закону України «Про охорону культурної спадщини», ці об’єкти визнаються пам’ятками відповідно до Закону до вирішення питання їх занесення (не занесення) до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а отже, зберігають свій статус та перебувають під охороною держави.
На теперішній час на державному обліку в області перебуває 11794 пам'ятки, які обліковані під 6155 охоронними номерами:
- пам'яток археології – 7870 (4206 охоронні номери)
- пам'яток історії – 3457 (1522 охоронні номери)
- пам'яток монументального мистецтва – 125 (111 охоронних номерів)
- пам'яток архітектури та містобудування – 342 (316 охоронних номерів)
52 пам’ятки області мають статус пам'яток національного значення:
- пам’яток археології – 13;
- пам’яток історії – 10;
- пам'яток архітектури – 29.
Кількість пам'яток не є сталою, оскільки триває формування Державного реєстру нерухомих пам'яток України (ст. ст. 13, 14,15 Закону України «Про охорону культурної спадщини») — виявлення та державна реєстрація раніше необлікованих об'єктів культурної спадщини, а також зняття з державного обліку об'єктів, що втратили предмет охорони та не відповідають законодавчо визначеним критеріям пам’ятки.