Зусиллями фахівців Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей, за участі та організаційного супроводу Управління культури, туризму, національностей і релігій ДніпроОДА , було обстежено стан, проаналізовано архівні дані, належним чином задокументовано й направлено до Міністерство культури та стратегічних комунікацій України інформацію про пам’ятки археології місцевого значення Кам’янського району Дніпропетровської області для занесення їх до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Отже, наказом Міністерства № 786 від 06.11.2024 р. 924 об’єкти археології занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Серед цих об’єктів, зокрема:
Курган «Могила Шарова» / «Могила Брюлевата» (охоронний номер 3707-Дп), на території села Жовтоолександрівка (П’ятихатська міська територіальна громада). Курган, який жителі навколишніх населених пунктів називають «Могила Шарова» або «Могила Брюлевата», розташований за 1,25 км на південний захід від центру села, у верхів’ї б. Княжі Байраки (права притока р. Омельник).
Виявлений у 1981 р. археологинею Дніпропетровського історичного музею ім. Д. І. Яворницького Л. М. Голубчик. Повторно обстежений у 2017 р. співробітником Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей О. В. Мишустою.
Курганний насип заввишки 5 м, діаметр – 120 м. Поверхня переважно задернована; поли частково заросли деревами та кущами, а частково піддаються сільськогосподарській обробці. На західному схилі насипу – дві старі ями прямокутної форми від бліндажів, до яких підходять з двох боків траншеї від окопів періоду Другої світової війни.
Поселення І черняхівської культури (III-IV ст. н.е.) (охоронний номер 153-Дп), на території села Бородаївка (Верхньодніпровська міська територіальна громада). Поселення розташоване на схід від центру села, на лівому схилі безіменної балки, що впадає в р. Дніпро.
Виявлене в 1959 р. загоном археологічної експедиції Інституту Археології АН УРСР під керівництвом Є. В. Махно.
На площі 50 м вздовж балки та 20 м вглиб від берегової смуги на поверхні були знайдені уламки сіролощених кружальних горщиків черняхівської археологічної культури, кістки домашніх тварин.
Знахідки зберігаються в фондах Інституту Археології НАН України.
Пам'ятка археології Курган «Байкова Могила» (ІІІ – І тис. до н.е.) Село Терно-Лозуватка (Вишнівська селищна територіальна громада)
Пам'ятка археології Курган (ІІІ - І тис. до н.е.) село Червона Деріївка (Лихівська селищна територіальна громада)
Пам'ятка археології Курган (ІІІ - І тис. до н.е.) Село Миколаївка (Лихівська селищна територіальна громада)
Пам'ятка археології Курган (ІІІ - І тис. до н.е.) Село Саксагань (Саксаганська сільська територіальна громада)
Пам'ятка археології Курган (ІІІ - І тис. до н.е.) Село Червона Деріївка (Лихівська селищна територіальна громада)